Hra
Na začátku zápasu, začátku druhé poloviny a po každém dosaženém bodu se provádí výkop. Výkop se provádí ve středu půlící čáry. Hráč který vykopává musí nejdříve pustit míč z ruky na zem a kopnut po prvním odrazu.
Po výkopu může jakýkoliv hráč, který je ve hře, do míče kopnout, zvednout ho a běžet sním nebo skládat k zemi protivníka, který drží míč. V ragby se tedy hraje rukama u nohama. Přihrávat míč spoluhráči se může jenom tehdy, není-li to směrem dopředu. Přihrávka dopředu je v ragby zakázána.
Soupeř s míčem se smí zadržet uchopením rukama kolem trupu nebo kolem nohou. Útočník nesoucí míč smí prorážet dopředu nárazem ramen do protivníka.
Při porušení pravidel proti soupeři se podle rozhodčího provádějí volné a trestné kopy. Většinou trestné a volné kopy se rozehrávají v místě přestupku.
Přímo bodovat se smí pouze z trestného kopu, z volného kopu se přímo bodovat nemůže. Rozehrávající může kopnout míč kterýmkoliv směrem a může hrát míčem znovu, nesmí však kopem přihrát dopředu spoluhráči.
Místo volného či trestného kopu si družstvo může zvolit tzv. mlýn a vhazuje do něj.
Mlýn se nařizuje za různé malé přestupky proti pravidlům. Mlýn je tvořen ve hřišti, když se 8 hráčů z každého mužstva sváže dohromady do třech řad. Hráči vytvoří uprostřed chodbičku, do které mlýnová spojka vkládá míč tak, aby hráči první řady mohli bojovat o míč mohou. Míč získává silnější a šikovnější.
Pokud míč přejde podélnou čáru mimo hřiště, rozehrává se aut. Vhazování provádí soupeř družstva, které se provinilo proti tomuto pravidlu. Míč se vhazuje ve směru kolmém k postranní čáře, a proto se hráči obou družstev stavějí podél této myšlené čáry do dvou řad proti sobě. Každé družstvo si určí jednoho příjemce, který se snaží získat z autu míč.
www.katalog-odkazu.net